Internetová cenzura

Když před několika lety vláda zavedla povinné placení u lékaře, řadu lidí to rozhořčilo. A ministerstvo zdravotnictví se hájilo tím, že všude jinde v západních státech je tohle normální. Osobně beru tento současný trend (Kdy se k nám do Čech dostávají postupy jen kvůli tomu, že na západě jsou taky) dost negativně.

 

Cože? Amerika má 50 států? Rozsekejte ČR taky na 50 států. Nemůžeme zůstat pozadu! 

 

Ale poplatky u lékaře nejsou to o čem tu teď budu psát. Budu tu psát o internetové cenzuře jaká nastala například ve Velké Britanii a s podobnou písní na rtech jakou před časem obhajovala vláda poplatky, teď Vodafone obhajuje svou internetovou cenzuru. Vodafone totiž zavedl do svého poskytovaného připojení blokaci potencionálně nebezpečných stránek. Tedy webů s různou rasistickou tématikou a jiným textem. Na internetu a na živě.cz se hned rozjela diskuse jestli je to dobře nebo špatně. Jednoznačný výsledek: Špatně. V podstatě beru tohle jako omezování svobody projevu a svobodu informací. Na projevech, názorech a svobodných informacích internet stojí odjakživa a pakliže by se měl cenzurovat nějakou “nezávislou” organizaci, tak by se rapidně změnilo jeho pole působnosti. Navíc se dá také polemizovat o tom jak je ona organizace “nezávislá”. Jak už jsme mohli v historii několikrát vidět, podobných nezávislých organizací bylo spousty – a jak skončili. Jak skončila jakákoliv nezávislá organizace? Dnes to bude cenzura rasistických stránek, zítra cenzura opozičních stran apod. a pak cenzura Coca Coly protože si to Pepsi Cola zaplatila. Nevěříte? Vězte že například v Číně to takhle funguje.

Reklamy

5 Responses to Internetová cenzura

 1. Vladimír says:

  Co se třetí věty týče, to bys stejně tak měl tvrdit, že "zavádět nám sem nějakou demokracii jenom proto, že jí mají na západě, no fuj!" Ano, máme demokracii, totiž i to, že můžeš napsat takovýhle příspěvek a nezavřou tě je projevem demokracie.Jinak co se cenzury týče, tak tohle budeš psát přesně do tý chvíle, než se na internetu objeví fotky tvého nahého dítěte, které nafotil někdo ve škole/na táboře/v zájmovém kroužku…..

 2. Vladimír says:

  BTW Vodafone je soukromá firma a jako taková si může určit, jaké informace zákazníkům chce poskytovat a jaké ne…stejně jako noviny si vyberou, který článek uveřejní a který ne. Nelíbí se ti to? Vyber si jiného operátora…

 3. Matěj says:

  Něco na tom bude, to nepopírám, ale jsem podobného názoru jako Vláďa – Vodafone není jediný operátor a Ty předem víš, do čeho jdeš – Vodafone to oficiálně říká, tedy nikoho neomezuje – podepsal jsi smlouvu, která omezuje Tebe z vlastní vůle (samozřejmě pakliže jsi ji podepsal vážně, svobodně a smlouva byla definována určitě a srozumitelně ;-)).Jinak já nemám rád názory, které ve všem vidí podraz – já nezávislé organizaci, která určuje závadný obsah, věřím.

 4. Štěpán says:

  Já se spíš bojím toho, že blokování webu pomocí téhle organizace (IWF) zavede většina nebo všichni provideři. A jakmile někdo získá takhle stoprocentní kontrolu nad internetem v nějakém státě, nevěstí to nic dobrého. Nevidím ve všem podraz, ale snažím se argumentovat. Zkrátka dnes se nedá nezávislým organizacím věřit. Jakmile získají nad něčím kontrolu tak už nejsou nezávislé.

 5. Matěj says:

  To ano – to je pravda. Na druhou stranu si nemyslím, že by to takhle dopadlo – pokud by všichni měli tohle omezení, bude volné místo na trhu (ledaže by podepsali operátoři nějakou chartu, ale to je nepravděpodobné) a na to místo se někdo vecpe, protože to bude něco, co jiní neposkytují. Teď je to tak, že to nikdo neblokuje a Vodafone toho (právě toho volného místa na trhu) z marketingového hlediska využil.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: