Za chobotnici

chobotnice Musím říct, že problematika chobotnice mi byla celkem dlouhou dobu ukradená. Nicméně po delší konzultaci této problematiky s mou starší sestrou jsem nabyl, řekl bych, zdravějšího názoru. Nyní tedy nejsem tím neutrálním pozorovatelem, ale rozhodl jsem se podpořit pana Kaplického a už jen v rámci památky na tak významnou osobu, začít výstavbu chobotnice schvalovat.

Jedna věc mi vadí. Jakmile přijde v této republice někdo, kdo by chtěl českému národu něco dát, hned je z toho problém. Aneb pro dobrotu na žebrotu a člověk, který je ve světě hodně velkou kapacitou a má svá díla stojící třeba v Londýně musí před českými politiky padnout na hubu a začít prosit. Přiznejme si to: Praha je nudné město. Někomu se líbí, že vypadá už sto let skoro stejně, ale mě ne. Chobotnici považuji za neotřelý architektonický návrh. Nebudu teď protlačovat výstavbu chobotnice aka národní knihovny pro to, že to pozvedne českého ducha apod. Mám pro své rozhodnutí jednoduchý důvod: Návrh se mi prostě líbí a rád bych ho viděl i v praxi…

Reklamy

15 Responses to Za chobotnici

 1. Vladimír says:

  Mona Lisa taky vypadá už pár set let stejně…co jí takhle domalovat fousy?

 2. Štěpán says:

  To nemůžeš srovnávat. Mona Lisa je dílo. Chobotnice je také dílo, ale Praha dílo není. To je soubor děl. Jedna budova je dílo a tím pádem je Praha galerie děl. Ne však jedno dílo samo o sobě.

 3. Vladimír says:

  Praha je památková rezervace UNESCO. Proč? Protože je unikátní zachováním rozsáhlé části historické výstavby…a to včetně parků a dalších věcí, to nejsou jen budovy. A doprostřed toho bys chtěl prsknout ten zelenej chrchel? Fuj…

 4. Štěpán says:

  Chtěl bych Prahu nějak oživit. Chobotnice se mi líbí. Praha mě nudí.

 5. Vladimír says:

  jasně…sprejery taky nudí budova Národního Divadla…

 6. Vladimír says:

  jako já z principu proti chobotnicio nejsem, ale jsem proti chobotnici tam, kde měla být…ať jí postaví v nějaké moderní čtvrti…někde kolem Budějovický, třeba…nebo v Bohnicích…

 7. Štěpán says:

  Budiž

 8. C.P. says:

  Naprosto souhlasím s Vláďou.Praha, její historické centrum, Hradčany a další unikáty jsou krásné především díky tomu, že jsou takové od počátku. Je to určitá naše historie, nebál bych se říct, kořeny našeho národa. A my těch kořenů, ve srovnání s jinými národy, moc nemáme, tak proč do nich násilím "umisťovat" "nové hodnoty", které pouhým okem mezi ty historické základy nezapadnou.Myšlenka moderního města je krásná, ale křížit moderní město s historickým je trestné.Myšlenka stavět Chobotnici tam, kde si pan Kaplický a spol usmyslel, je opravdu nerozum.Dost na tom, jak se na Praze podepsal Socialistický urbanismus v zápětí s Kapitalistickým supermarketismem.Prosím, moderní budovy jsou svým futrismem krásné, ale strkat futuristický patvar do jednoho "záběru" s NÁRODNÍ památkou je zločin.

 9. Štěpán says:

  S tím můžu souhlasit. Nejde mi o to, kde bude knihovna stát, ale aby stála 🙂

 10. Jindřich says:

  Jsem jednoznačně proti chobotnici, sorry Štěpáne ale postavit do Prahy, zrovna do Prahy, kde je plno historických památek takovou hovadinu, to je i na mě moc, kdyby vybrali nějakou normální lokalitu, tak je mi to jedno. Mam podobnej názor jako Vladimír, nicméně ten model se mi docela líbí, ale fakt si to nedokážu představit až tam někdy půjdu a vedle těch historicky starých budov bude stát tohle.

 11. Jiří says:

  Chobotnici jo, ale ne do Prahy. Chtěj do Prahy novou knihovnu? Měly tolik návrhů, a vybrali tohle. Fuj jim. Praha je o klasice. Ale souhlasím s Vláďou, že sprejery nudí představa Národního divadla. Chobotnice (kdyby stála), by byla taky do dvou let pomalovaná.

 12. Matěj says:

  Chobotnici ANO, chobotnici KAMKOLIV, chobotnici HNED, politici PRYČ 😉

 13. Štěpán says:

  @Jiří Erben: Jenže si myslím, že grafitti by na chobotnici ani nevadili 🙂 Vypadali by docela dobře 🙂

 14. Martin says:

  Chobotnici jednoznačně ano. Myslim, že se po světě najde víc takovejhle pitomostí. Kdo by si kdy pomyslel že galerie v Paříži bude mít kdy tvar pyramidy, že :D? Anebo, že už v !padesátejch letech někdo postavý na světové výstavě v Bruselu ATOM!!! Lidi považte, v té době, co si asi museli říkat !!! A když někdo přišel se sochou svobody, s takovou "sračkou". A jak někdo moch kdy postavit "dům bláznů", natož vznešenou operu co vypadá jako domeček z Duny ! v Sydney !!! Pane jo, jestli to není jedno. U nás v NY postavili (opovážili se a celkem nikdo neprotestoval) na "šumavském nábřeží" !!! novou průmyslovou halu, bez oken, bez designu, jenom šedá "zeď" skoro 200m dlouhá, cca. 10m vysoká. Místní každé ráno vykouknou z domečků od naproti na nábřeží a vidí tu nádheru, která je nyní pod bankovním dozorem zapečetěná. Inu i takové věci se stanou a nikdo neprotestuje.

 15. C.P. says:

  Martine, ale "tenkrát" ty lidi proti tomu taky remcali 🙂 A když proti tomu nebudeme remcat my teď, tak ta příšera bude obyč barevná kopička, která mezi těmi ostatními kopičkami v Praze vyšumí… 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: