Informace dnes

Dnes jsem pod delší době opět zhlédl další díl mého oblíbeného magazínu televizních novin – Víkendu. Zaujala mě obzvlášť reportáž o blokaci Berlína během roku 1948. Bylo na ni zvláštní to, jak N@va udělala chudáky z Berlíňanů, spojence vychválila jako hrdiny a Rusové byli ti hlavní záporáci.

O tři roky dříve byly němci svině, američani posraný kluci co přijeli až ke konci války a rusové jediný skuteční bojovníci.

Tři roky je moc krátká doba aby se role takhle radikálně změnili samozřejmě. Pro N@vu evidentně ne.

V souvislosti s tím jsem si uvědomil, jak strašně těžké je dnes narazit na kvalitní objektivní informace a jak hrozivou sílu mají v dnešní době média v ruce. Vlastně si to člověk ani neuvědomuje, ale veřejné mínění v České Republice z obrovského části formuje právě televize, rádio, noviny apod. Názory na věci jak současné tak minulé dnes určují právě média a mě začíná napadat, jestli není trochu naivní brát někoho za vyloženě zlého a vyloženě správného jen proto, že to vidím v televizi nebo mi to někdo řekl ve škole. O to víc si pak cením informací, které můžu posoudit osobně.

Chápu že s tímhle článkem chodím asi po tenkém ledě. Mohl jsem si přeci jen vybrat jiný příklad na ukázku. Vadí mi například to, když hlasatelka říká: “Příští den chladnokrevně přišel a svou matku bez mrknutí oka brutálně zavraždil”. Cítíte jak vám už jen přečtení té věty vnucuje na něco názor?

Nechci zde začít dlouhé rozpravy o druhé světové, ale spíše upozornit na to, jak strašně těžké je dnes narazit na kvalitní informaci. To se pak ani nemůžeme divit, že svět se zdá pěkně zkažený, když oblíbená komerční televize dělá z každého středoškoláka dealera s drogami, z každého prodejce rachejtlí člověka co ohrožuje morální výchovu dětí a z každého piráta hackera, který dokáže stiskem jedné klávesy rozpoutat třetí světovou.

Reklamy

10 Responses to Informace dnes

 1. Vladimír says:

  naprostý souhlas – viděl jsem z toho asi 30 vteřin a znechuceně jsem to vypnul 😦

 2. Jirka says:

  Na to doporučuji kouknout na filmy Město šílenců s výborným Johnem Travoltou, Dustinem Hoffmanem a Alanem Aldou, případně na Vrtěti psem. Pak uvidíš, jak média manipulují 🙂

 3. Vladimír says:

  "Vrtěti psem" je v tomto ohledu legenda 🙂

 4. C.P. says:

  Je dobře Štěpáne, že o takové věci SÁM logicky uvažuješ, že jsi se dostal do fáze, kdy nebereš každé tvrzení třetí strany jako pravdivý fakt. Jsi jeden další z mála logicky uvažujících lidí.K neobjektivnosti "nejoblíbenější" TV stanice.Aby TV stanice byla oblíbená, musí být neobjektivní. Kdyby totiž byla objektivní, byla by asi o 90% méně "akčnější" – potažmo zajímavější – tudíž sledovanější.Čím je TV stanice sledovanější, tím více práv na reklamu prodá, tím je bohatší, tím více bulshitu může nakoupit a vysílat.O tom, že tvořit neobjektivní pořady je jednoduší ani nemluvě…Bohužel, většina lidstva není jako Ty. Nedokáže nad věcí (jakoukoliv) logicky uvažovat. Raději si sednou do křesla a nechají si do hlavy cpát jednostranné informace, o kterých nemusí přemýšlet, neboť tyto informace jsou zároveň názorem (jedné strany), ze kterého vyplývají jednoduché závěry. Závěry, které za jednoduchého člověka udělal někdo jiný. Pak jednoduchý člověk shlédné pár nenáročných bulshitu v TV, „popřemýšlí“ zda má dost gelu na palici a o tom, že slečna z protějšího vchodu má ale pořádné koz…ačky!Žádná mince nemá jen jednu stranu a rozeznat, zda rub či líc je víc, není jednoduché. Pokoušej se jednoduchým lidem podávat složité informace…

 5. Štěpán says:

  To je právě ta škoda. Většina lidí je prostě nemá na kvalitní informace asi mozek. 🙂

 6. Štěpán says:

  Mimochodem… děkuji za pozitivní ohlasy na článek všem.

 7. Radek says:

  Jak říká naše Češtinářka: První projev inteligence je zapochybovat o psaném. Sedí to nejen na písmo. spousta lidí má například ráda Reflex. Nečtu jej sice pravidelně, ale i přes to že je velmi oblíbený, já osobně jej za nějaký výběr objektivních informací nepovažuju. Ať už se stotožnuji s jeho názory nebo ne, v článcích je opravdu cítit protlačování jednoho správného názoru. Dost mi to vadilo třeba u předminulého čísla v tom článku o stalkingu. (Pokud někdo četl.) Dalším příkladem, může být informování O Moravácích, lidi hlásicí se k moravské národnosti vykreslují media často jako nacionalisty. Pravda situace se postupně zlepšuje. a media začínají o tomto tématu hovořit, a dokonce i relativně objektivně. (ČT, MF DNES, ROVNOST)

 8. Štěpán says:

  Musím říct, že když vidím na svém blogu nějakého Radka co píše komentář, popadně mě myšlenka jestli náhodou nepřišel nejvyšší z nejvyšších. I když je pravda, že ten by si do profilu za avatar hodil svůj rozzářený obličej jak sluníčko koukající do bezedného ničeho osazený cool slunečními brýlemi.Jsem rád, že tě tu vidím, Saigo. Díky za další pozitivní koment. Právě to protlačování jednoho správného názoru mi dost vadí. Souvisí to i s jednou mou vlastností: Nemám rád, když se složitá pravda zjednodušuje.A napadá mě: Nahraješ si vlastní obrázek? :o)

 9. Jindřich says:

  V poslední době jsem si toho taky začal všímat a to na televizi koukám fakt jednou za rok, mam to zapnutý jenom jako zvukovou kulisu a ten víkend byl dřív docela dobrej, ale teď je to teda dost hrozný.

 10. Martin says:

  Jak si píšu ve svém dnešním postu… Miluju informace. Čím více, tím lépe. Mám pak možnost hledat souvislosti, anebo rozpory, třídit si je dle svého, posuzovat, považovat. I špatné, nepřesné anebo neodpovídající zkreslé informace mají svojí cenu a váhu. Lze si s nich odvodit opak. Práce s názorem má probíhat ponejvíce v hlavě člověka a né jej čistě konzumovat tak jak mu je předána. Jsme lidé myslící, sice se chová podle schémat a předloh, ale můžeme kdykoliv překvapit. A kt omu je důležitá svoboda – zejména mysli. Díky za tenhle post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: