Je už konečně příznivá doba pro PNG?

Kdo kdy vyvíjel web, určitě se setkal s potřebou využít ve svých obrázcích Alfa kanál, který by umožňoval jednotlivé pixely obrázku různě zprůhledňovat. Dlouhou dobu toto suploval GIF. Ten má však řadu omezení. Jednak v něm není podpora Alfa kanálů ale pouze absolutní průhlednosti, tudíž jednotlivý pixel lze zprůhlednit naprosto, ale polovičně již třeba ne a druhak GIF má velké omezenosti na počet barev. Takže obrázky z JPGčka, které obsahují široké barevné spektrum v GIFu vypadají naprosto hnusně.

Sice zde již dlouho existoval zcela ideální formát: PNG! Ten skutečný Alfa kanál má a také podporuje dostatek barev – nevýhodou je sice jeho velikost, ale zejména se nenasazoval kvůli své špatné podpoře v IE 6 a nižších, kde místo průhlednosti se vykreslovala šedá barva. Tento bug šel obejít kvalitním Javascriptem, nicméně ne každý má ve svém webovém prohlížeči Javascripty povoleny a tak bylo takové řešení ne vždy zcela efektivní.

S příchodem IE 7 a hlavně IE 8 už jsou PNG formáty vykreslovány nativně správně. Kvalitní je i doba, kdy mají prakticky všichni vysokorychlostní připojení a tak není naprostým defektem ani velikost PNG formátu.

Musím se přiznat, že jsem začal PNGčka jakožto designér hodně využívat a už se prakticky o jejich velikost nestarám. Kdo má kvalitní a legální Windows se zapnutými aktualizacemi (IE 8), či využívá jiné kvalitní prohlížeče, tomu se PNG zobrazuje rovněž správně.

Nevím jestli se mezi vámi najde dost webdesignérů, ale pokud ano, piště zda-li PNG využíváte.

Reklamy

4 Responses to Je už konečně příznivá doba pro PNG?

 1. Vladimír says:

  například lidi připojený přes GPRS/EDGE (já třeba) tě budou milovat 😦

 2. Štěpán says:

  Tak si zakaž obrázky.. 😉

 3. Vladimír says:

  no, já to řeším tak, že pokud mi stránka při natahování dělá problémy, už na ní nelezu…a to jistě udělá každého webdesignéra šťastným :-/

 4. Štěpán says:

  Vím že není moc chytré v této rovině argumentovat subjektivním příkladem, ale mě osobně se přes GPRSko třeba Live nenačte nikdy. A když už tak na 15ctý pokus.Nejlépe to v polovině spadne.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: