Chrome OS – kdo by se z něho neposral

Šílenství pro nic

Pár dní od uvedení nového projektu Chrome OS o kterém nikdo nic neví a nikdo ho ještě neviděl a už se česká fóra plní příspěvky o tom jak moc je super a jiní zas jak trapné to bude. Už se vynášejí soudy kde Chrome OS má a kde nemá šanci a jak bude špatný. Inu je to trochu legrační tohle sledovat, když si na to:

1) Nikdo si nešáhl

2) Nikdo to neviděl

3) Nikdo neví jaké aplikace to bude obsahovat

4) Nikdo v podstatě neví jak to bude celé fungovat

A jak tedy?

Dohady jsou různé a kde možně se mluví o tom, že klasický desktop (teď myslím plochu) bude nahrazen Webkitem. Tedy webovým jádrem, který používá nejen Safari, ale právě i Google Chrome. Pokud to znamená, že aplikace budou psány v HCPM (HTML, CSS, PHP, MySQL) – sem s ním! Google Chrome OS by tak nebyl ničím jiným než Adobe Air jako celý systém. Takže o aplikace rozhodně nouze asi nebude. Jelikož systém bude fungovat na linuxovém jádře, spousty aplikací již připravených jsou. A další aplikace si může kdejaký teenager dopsat sám (HCPM).

Čili shrňme si to. Od systému chceme:

1) Dostatek aplikací – zajištěno. (Linuxové již napsané a kdyžtak jsou webové taky k dispozici)

2) Kvalitní jádro – zajištěno. Linux má kvalitní Kernel. Kdyby neměl, nebyl by na 90 procentech všech webových serverů.

3) Příjemné rozhraní – zajištěno. Google není žádný idiot, takže tohle určitě zmákne

4) Ergonomie ovládání – zajištěno. Zase Google. Google to prostě umí – dokáže napsat kvalitní jednoduchou a rychle pracující aplikaci.

5) Rozšiřitelnost HW – zajištěno. Že se dají ovladače psát i na Linux je už dlouho zvykem.

Google podle mě rozhodně šanci má a má taky hodně vývoje už za sebou, protože práce na Google Chrome OS začali už dávno a také díky tomu že začal na Linuxu. Osobité spojení Webových technlogií a klasických aplikací napsaných “natrvdo” pro Linux je ideální parketa kde začít. Mimoto může Google své aplikace klidně naportovat z Google Android. Tam už vlastní základní aplikace má. (Přehráváč muziky, zápisníček apod.)

Takže proč mu brát lízátko?

Vývoj Google Chrome OS rozhodně neznamená pro Microsoft konkurenci. Tedy alespoň ne dnes. Nicméně bude to systém extrémně rychlý, bude na něj dost aplikací, bude na něm běžet HW a bude zdarma. Takže co víc si přát?

Co mě ale pálí?

Otázek je mnoho. Vývoj systému není vývoj levný. Tedy obzvláště ne pokud chcete něco více než jen OS pro váš modem. Může se stát – a znovu podotýkám, že MŮŽE (ne že se stalo) – že Chrome OS bude plný reklam. Google totiž má reklamy docela rád.

Může se stát, že bude více edicí a že jen ta nejnižší bude zdarma.

Může se stát že Chrome OS bude zdarma jen pro lidi co si jej umí zkompilovat apod. 🙂

Kdo ví jak to nakonec skončí. Chrome OS má budoucnost velkou a dveře jsou mu otevřeny. Partneři přizvání a co já vím co ještě. A je možné že nakonec na Microsoftí křeslo dosedne velký Google, skoupí Facebook a bude vést šíleně velkou databázi všech hříšníků na tomto světě. A možná po smrti dojdeme k branám velkého Google Ráje a svatý Lary nám řekne: “Nenene, v devatenácti jsi si hodil Windows na další parition na disku a o rok později si stáhnul celé album Pink z výměných sítí a co ty hnusnárny vygooglené minulou středu? Ani náhodou junáku. Táhni do pekla a usmaž se v těch DOSovejch sračkách bez grafickýho rozhraní.”. A jak řekl, tak se stalo.

Reklamy

11 Responses to Chrome OS – kdo by se z něho neposral

 1. Jiří says:

  Až na pár drobností můžu souhlasit 🙂

 2. Vladimír says:

  no, vzhledem k tomu, že je to od Google by mě zajímala jiná věc – jak se to bude chovat na PC bez internetu….jako že zcela a definitivně offline (moje domácí PC, například)BTW co 3D akcelerace a efekty ve hrách? Co vůbec hry (jiný než flashový v prohlížeči)?

 3. Štěpán says:

  3D v prohlížeči jde třebas pomocí silverlightu. Nicméně i tak lze přeci na Linuxovém kernelu provozovat aplikace napsané pod OpenGL ne? Jinak co se Offline týče, tam si to představuji tak, že jednotlivé aplikace se ti budou cashovat někam na disk. Takže se ti na disk "stáhne" třeba celý GMail + rozhraní a když budeš offline tak si prostě nebudeš moci schránku aktualizovat.

 4. Vladimír says:

  ŠP: ale no tak 🙂 úmyslně jsem uvedl věci, ve kterých Windows nemají konkurenci – nemůžeš srovnávat kvalitu zobrazení přes OpenGL a DX10, navíc kde je fyzika, HDR, antialiasing atd…BTW offline jsem myslel tak, že jako definitivně offline, tedy jako že NIKDY online…tedy vše musí fungovat 100% lokálně při lokální instalaci bez použití internetu.

 5. Štěpán says:

  @VL: Pokud jsi chtěl vyjádřit, že DX je lepší než OGL tak to jen souhlasím. OGL je už pekelně zastaralý a neumí prakticky nic od doby co jej Silicon nevyvíjí. Ale právě jsem by mohl hodně proniknout Google a dost Linux i s OGL protlačit.

 6. Jiří says:

  No, pokud by se uchytila nějaká platforma, jako je Gaikai, nebo ta druhá (teď si nevzpomenu jak se jmenuje), tak žádné DX ani OGL nepotřebuješ ne? A já v tom budoucnost vidím. Pomalu ale jistě se k tomu blížíme a vydavatelům her se koncemt líbí 🙂

 7. Vladimír says:

  JE: no, až to bude a budu si to moct koupit/stáhnout, tak má cenu se o tom začít bavit….ale jásat pro nějakej OS protože "možná někdy v budoucnu bude mít skvělou herní podporu" – to ani omylem 😉

 8. Anthony says:

  Jo, článek říká zhruba to, co si o tom myslím. Je dobře, že bude konkurence pro ms systémy – narozdíl od linxových distribucí, má google peníze na marketing. I když je to smutné, marketing rozhoduje, co se bude kupovat a používat – i kdyby to bylo sebehorší. Jabkofon je toho zářným příkladem.

 9. Vladimír says:

  Anthony: tak tak 😦

 10. Jiří says:

  Na druhou stranu je to horší pro hráče. Představte si, že by Google, Microsoft, Apple a Linux měly stejný podíl na trhu. To by místo peněz na kvalitu hry, šly peníze na multiplatformost, takže by hry byly horší, některé by ani na váš systém nevyšly, takže by jsme pro jistotu používali 2-3 systémy na PC, stejně jako dnes máme mechaniky s podporou CD/BD/DVD a ještě RAM/+-

 11. Jiří says:

  Ale ta "zdravá konkurence" musí být 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: