Logika pirátů

Nechci zde rozepisovat další z článků o tom, že krást je špatné. Spíše bych se rád zaměřil na to, proč je tolik pirátů a proč vlastně piráti v softwarovém průmyslu existují.

Mnoho pirátů jako důvod jejich existence udává vysokou cenu software. Zároveň si myslí, že kdyby se software zlevnil, odpadli by piráti. Nemyslím si to.

Logika celé věci a ono jádro pudla tkví někde jinde. Proč vlastně člověk, který sedí u počítače, pracuje a potřebuje nějaký software tento software ukradne? Po delším rozmýšlení nad touto problematikou jsem došel k překvapivému závěru:

“Krást je jednodušší”

Vskutku – celý problém je v tom, že kradení softwaru je jednodušší, rychlejší a bez dlouhých čekání a omezování. Naopak člověk, který tratí své peníze za legální licence, tratí i čas, přidělává si starosti a problémy. Zdá se to někomu nelogické? Pojďme se podívat na dvě imaginární osoby – Pepu a Vláďu a na jejich typický příběh ze života…

Pepa je mladý kluk, který se rozhodl, že se bude věnovat počítačové grafice. Rád by začal ihned s nějakým profesionálním nástrojem, aby měl jistotu, že si vybuduje vztah k něčemu co je perspektivní. Pepa už má zkušenosti s Warezem a ví jak se s ním zachází. Vleze pro to na thepiratebay.org, stáhne torrent s 50 seedy a shodí stahovač na pozadí do traye. Rovněž si vzpomene, že by si rád zahrál GTA: San Andreas. Kdysi to hrál u kamaráda a líbilo se mu to. A protože je to hra starší a on nechce čekat či hledat torrent s nějakými seedy, rozhodne se, že celou hru stáhne z nějakého úložného serveru, který má svůj upload nějak konstantně rychlý. Vleze na nějaké warezácké fórum, okopíruje odkazy do chytrého stahovacího programu a ten opět shodí do traye. Jde hrát hru, za dvě hodiny ho hra přestane bavit, vidí že San Andreas je doma, rozbaluje, instaluje, hraje. Co Photoshop? A – ještě hoďka. Mezitím si zahraju to GTAčko. Za tři hodiny má doma Pepa profesionální nástroj a hru, která ho zabaví na dlouhé zimní večery. Za profesionální stahování z czshare zaplatil stokorunový kredit, který se dá využít univerzálně na stahování čehokoliv ze serveru.

Vláďa je kluk poctivec. Vychováván ve slušné rodině. Taky by se chtěl věnovat grafice a něco si zahrát. Zajde tedy na nějaký eshop. Tam zjistí, že licence na Photoshop stojí 20 000 kč, proto dlouze hledá zdali existuje licence pro studenty. Po hodině hledání na internetu mezi tuctami článků výhra! Teď musí ještě najít eshop, kde ji prodávájí což mu zabere 20 minut. Posléze objednává. Zjišťuje, že mu Photoshop přijde zítra až pozítří a že jakmile dojde, najde uvnitř další instrukce. Dobře tedy. Chce si zahrát a to hned. Jenže jak na to? Chtěl by si zahrát nějakou slušnější hru a tak si zakládá na Steamu account. Potřebuje teď ještě vědět číslo kreditky své maminky a další nezbytné údaje. Volá tedy svou maminku, která zrovna vaří večeři. Ta není příliš nadšená že po ní syn chce takto citlivé údaje a musí jí složitě vysvětlovat k čemu to potřebuje. Po hodinovém přemlouvání konečně úspěch. Zadá údaje, zaplatí a stahuje nějakou hru z internetu – hra se mu po hodině stáhne a on může začít konečně “playovat”.

Druhý den se mu ve schránce objeví doručenka. Jde tedy na poštu – cesta mu zabere 15 minut, stojí ve frontě což mu zabere 20 minut. Nakonec konečně dostává balík a zaplatí. Jde domů. Balík otevře a zjišťuje, že musí ještě vyplnit nějaké údaje. Otevírá doma příslušný PDF dokument, kde vyplňuje své kontaktní údaje a přikládá oskenovaný papír ze zásilky. Odesílá PDF na email Adobe (email musí psát anglicky) – po 4 hodinách mu dojde odpověď a konečně seriové číslo. Hurá! Nyní má už finálně photoshop – ale jen licenci, kterou nemůže používat komerčně a navíc je omezen na dvě souběžné aktivace a 20 instalací celkově a aktivací celkově.

Sečteno podtrženo. Nejen že pirát ušetří peníze, ale i čas, námahu a starosti s licencemi…

Reklamy

10 Responses to Logika pirátů

 1. Lukáš says:

  Pravda. Ještě lepší je objednat si hru přes e-shop aby jsi čekal dva týdny a víc než ti to doručej.

 2. Jiří says:

  Jo, tak to je taky jeden z důvodů.

 3. Matěj says:

  Štěpán: Tleskám, výborný článek ze života!

 4. Petr says:

  Ze života, hezké, asi jako s filmy, na pirátském jsem se nikdy nezdržoval těmi o nezákonnosti nelegálního kopírování.

 5. Vladimír says:

  přesně to vystihuje situaci 😦

 6. Jiří says:

  "Kdo z nás nikdy nevypálil kamarádovi/známému film" – svatého neznám – pirátů hodně, ale myslím, že neošizují majitele díla

 7. Lukáš says:

  S filmy a hudbou to je něco jiného než se softwarem – při koupi édia/hardwaru zaplatíš poplatek OSA takže si tam můžeš dát filmů a hudby kolik se ti tam vejde.

 8. Jiří says:

  LT: WOW, to mě ale silně psychicky očišťuje. Vypálím si stažený film na médium, kde jsem ZAPLATIL POPLATEK (asi do 1,-). To je opravdu očisťující. Alepoň má potom člověk pocit, že "draze" zaplatil za nejnovější film 🙂

 9. Lukáš says:

  JE: nevím kolik to je ale koruna to určitě není 😉

 10. Anthony says:

  Trefa – přesně to, co článek popisuje, je základem "pirátství". Zatímco oficiálně vydávaný seriál na DVD se prodává po 2 dílech na médiu jednou za týden, z netu ho člověk stáhne celý za víkend a po stažení prvního dílu se už může koukat.Dokud se tedy výrobci a prodejci filmů, hudby a softwaru nepřizpůsobí klasické lidské lenosti, nebudou mít úspěch.Ostatně, kdyby se softwarové společnosti naučily poskytovat software na domácí použití zdarma, udělaly by dobře – a měly by pak plné morální právo požadovat po komerčních organizacích pravidelné softwarové audity.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: