České školství za párek

Už dlouho je situace na scéně českých škol naprosto v kýbly. Úplně na dně. Učitelé neučí, jen řvou na žáky a smějí se jim. Na to žáci samozřejmě reagují tím, že pošlou onoho pedagoga tam kde slunce nesvítí. On jim to oplácí v mnohem větší míře než by byl schopen chudák mladík unést. Celkově jsou hodiny na českých základních školách jen bitvou a samozřejmě obě strany, jak žáci, tak učitelé mají pravdu a oni jsou ti nejhodnější.

Mno ono je to celkově dost složitější. Bavit se s puberťáky není nic moc super. Na druhou stranu jim průměrný učitel na státní základce intelektuálně zas tak moc neuniká. Ba naopak kolikrát je na tom hůře než oni. Všichni chytří totiž z českých škol utíkají. A nejenom z nich. Z českého státu prchají i mozky v jiných odvětvích. Je to klasický úkaz toho jak úplatkářství zničilo celou Českou republiku. Viz definice korupce z Wikipedie:

  • oslabení správy veřejných věcí, politiky, vedoucí až k rozpadu státu
  • oslabení hospodářských výsledků, ekonomiky, vedoucí až k nemožnosti podnikat
  • růst chudoby a nezaměstnanosti
  • vznik a růst mafií, klientelistických sití a netransparentně pracujících, zločinných lobby
  • rostoucí daně a zároveň rostoucí daňové úniky
  • rostoucí nedůvěra v politiku, ekonomiku, a k vlastním schopnostem, rezignace
  • úpadek schopných firem a ztráta mozků z průmyslu, obchodu, služeb i politiky
  • odchod těch schopných tam, kde se mohou (lépe) uplatnit – anglicky voting with one’s feet, brain drain

Chtělo by to začít lépe a jinak. Nedbat tolik na archaických metodách Marie Terezie typu “Čím víc si toho narveš do hlavy, tím lepší seš člověk”. Osobně jsem si zvykl neposuzovat lidi podle toho kolik mají škol a kolik řecké filosofie mají v hlavě. Ve výsledku spíše zkrátka záleží na tom jak moc je onen člověk zkrátka hodný, společensky vyzrálý, jak dobré vztahy má v naší společnosti s ostatními a jak to s ní myslí dobře a jak dobře dokáže mít na věci názor, jak moc mu záleží na osobní ctnosti. A není to o tom jak moc vysoké má někdo IQ, či jak moc vysoko v nějaké firmě je. Dobře to vystihuje citát co má už nějakou dobu Helča na svém Live Messengeru.

Nesnaž se být člověkem který je úspěšný, ale člověkem co za něco stojí.
– Albert Einstein

Jak to tak bývá. Nejhorší je blbec, co si myslí, že je chytrý až na půdu. To je pak složité mu vysvětlit opak. Inu jak řekl jeden můj kamarád (a ta věta by stála za to někam zarámovat)

Debilovi nemůžeš říct, že je debil, protože je debil
– Matěj Čepl

No něco na tom bude. Uznejte. 🙂

Ale jo jasně. České školství je na tom zle. A nejenom ono ale i spousty dalších odvětví. Jen lidé nesmí zpanikařit natolik, aby začali jistému pánovi na billboardech věřit populistické řeči o tom jak se všichni budeme mít dobře. Jak vezme peníze z ČEZu, jak zavede progresivní zdanění a jak to bude všechno zase v pohodě. Vždyť ti bohatí by měli platit ne? Oni se mají dobře tak proč ne my?

Víte ona byla v 19. století nálada dost podobná i v Británii kdy v ní pobýval jistý pan Marx a Engels a psali onen tolik známý kapitál. Jak to dopadlo všichni moc dobře víme.

Ale nechci tu nikoho poučovat aby nechodil moc vlevo. Ostatně spíše aby nikdo nechodil ani příliš vpravo. Spíše by bylo lepší aby někdo šel uprostřed.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: