Windows Live Wave 4

Prestože mám Windows Live rád několik věcí mě na něm docela irituje. Zejména proklamovaná Windows Live Fotogalerie. Na prohlížení obrázků se jedná o nejlepší nástroj, který lze nalézt. Nicméně Fotogalerie se snaží být i nástrojem, který bude obrázky nejenom zobrazovat ale i tvořit právě onu fotogalerii. Nic proti tomu. Jen se mi to zdá krapet rozdrobení už tak dost rozpolceného Microsoft světa. Zejména nechápu ve Fotogalerii možnost přehrávat i filmy. Pravděpodobně chtějí autoři vyjít vstříc lidem, co používají foťák i jako záznamové médium pro různá krátká videa. Krok dobrý, ale asi nepochopili, že proti sobě postavili dva produkty, které aktuálně umí třídit média oba dva tak napůl a ani jeden zcela pořádně. Mluvím totiž ještě o mnou velice oblíbeném Windows Media Player. Ten také umí zobrazovat obrázky a umí si do nich patřičně sahat. Máme tu tedy WMP, který je na přehrávání médií (hudba a video) a umí zobrazovat fotky, grafiku apod a pak tu máme Fotogalerii, která je primárně určená na prohlížení fotek, ale umí i přehrávat video. Normálnímu smrtelníkovi z toho musí jít hlava kolem.

Přičemž je dobré ještě zmínit, že Fotogalerie neumí třídit fotky ani nijak zvlášť kvalitně. Umí sice popisky, pracovat s EXIF daty a další featury, ale nemá ujednocenou filosofii ovládání. Nejvíce to pocítíte při importu fotek ze zařízení. Existuje spousty různých nastavení jak je do počítače přetáhnout, jak fotkám udělat různé složky, podsložky a jak fotky přejmenovat, ale ani jedna cesta není správná. Například způsob importu takový, že fotky se budou importovat do složek podle času pořízení. Fotogalerie je dost inteligentní dokáže poznat, že jste foťák použili na focení nějaké kalby 17. ledna a pak na focení jiné ledna 28. Vytvoří dvě složky s názvem data, kdy byly fotky pořizovány. Na první pohled dobrá funkce jenže ouha. Nejsem jediný komu se styl “2010-01-19 001” nezdá úplně košér? Proč tam Fotogalerie místo pomlček neudělá tečky je mi záhadou (možná jde o nějaké omezení související s formátem disku – používám NTFS. Na starších FAT32 to možná nejde…). Poslední 001 pak má značit, že se jedná o první sadu fotek z toho dne. Další sada vyfocená o dvě hodiny později mi měla ID třeba 002 atd.

Dalo by se to řešit různě ale podle mě je řešení pomocí složek naprosto špatně. Abyste byly na té správné rovině a chápali celý záměr toho co se tu snažím říct a kritizovat tak je potřeba si ujasnit co to Fotogalerie je. Fotogalerie je především reakcí Microsoftu na software od Applu – na iPhoto.

A iPhoto pracuje trochu jinak. Je mu jedno jak máte fotky ve složkách, alba tvoří virtuálně pomocí vlastní databáze. Tzn. několik výhod. Názvy složek nejsou omezeny na různé paznaky, názvy fotek jakbysmet a navíc jednu fotku můžete mít ve více albech zároveň. Microsoft zkrátka Fotogalerii nedodělal. Ta sice nabízí podporu tagů (v české verzi hledejte pod názvem Popisné značky) a označení osob nicméně vytvořit dobře ucelená a pěkně roztříděná alba je pro mě, jakožto mladého člověka docela používající mozek, dost problém. A co teprve pro mou babičku? Nic proti ní ale nevím jestli by se chtěla babrat s nastavováním importu fotek. Fotogalerie tedy potřebuje zásadní změny. A když už fotogalerie tak rovnou celé Windows Live. Vezměme v potaz, že například Live Messenger stále neumí komunikovat v tabech a nedávno přišel o jednu z nejlepších featur za celou svou historii. Sdílené složky byly prostě super, ale při vydání verze Wave 3 Microsoft řekl, že místo toho je tu SkyDrive. Ale veřte mi, nikdo nebude používat pomalé webové rozhraní pro nahrání několika souborů kamarádovi. Zvlášť když je velikost jednoho souboru omezena na 50 MB. Ale záchrana se blíží.

Novinky ve Windows Live Wave 4

Začal jsem Googlit (stále ještě nebinguji, protože Bing v české verzi stojí tak za velkou hrušku) a našel několik informací o nové verzi Windows Live Wave 4 – o čtvrté vlně Windows Live. A vypadá to velice slibně.

Připravte se na Live Devices

Všichni známe Live Mesh – vypadá to že se do finální verze přejmenuje na Live Devices a na klientský počítač se bude instalovat software pod už známou značkou Live Sync. S tím je spojená také fúze SkyDrive, Live Mesh úložného prostoru a prostoru u Live Workspace. Už nikdy více tři disky – do budoucna jen jeden, který bude ujednocený.

Podle dalších obrázků to dokonce vypadá, že nově bude k dispozici i synchronizace nastavení pro jednotlivé programy. Pokud toto začnou používat vývojáři her, můžeme se těšit na sdílení uložených pozic. 🙂 Ale nedělejme si iluze. Podívejme se jak málo programů využívá možnost zobrazovat Progress bar na pozadí ikonky na taskbaru. Steam, Opera (nová beta) a Total Commander. Ostatní, a i dost často ze světa Microsoftu, tohle furt neumějí.

Sync 1

Live Fotogalerie s podporou geo-taggingu

Je to tak. Fotogalerie bude podporovat geo-tagging. Ale to není vše. U fotogalerie se dočkáme ještě razantnější proměnny neboť ta bude nově využívat ribbon a tedy půjde celkově vzhledem o jakýsi Movie Maker na fotky. O virtuálních albech se zatím nic neví, ale doufám, že Microsoft zmíněnou možnost přidá.

Rovněž bude k dispozici několik nových funkcí na vyhledávání a další menší featurky. Bližší popis snad není potřeba.

Find tab

Geotag

Geotag pane

Live SkyDrive nabídne Silverlight

Hudbu a videa nahraná na SkyDrive půjde nově přímo na webu přehrávat za pomocí Silverlightu. Otázka samozřejmě je nakolik budou podporovány i jiné formáty než WMV neboť Silverlight je nejvíce optimalizovaný pro MS formát a přehrát MOV skutečně nedokáže.

Windows Live SkyDrive - Video Support

Live Movie Maker

Nabídne nově i upload přímo na SkyDrive, Facebook a Flickr. Zůstává samozřejmě podpora uploadu i na YouTube. Další novinkou je 40 nových efektů a 60 přechodných efektů mezi jednotlivými záběry. A ještě poslední věc: Novinkou bude vylepšený automatický film – ten co známe dnes bude rozšířen o tu funkcionalitu, že si budete moci snadno zvolit zda chcete akční nářez či zamilovanou scénu 🙂

Windows Live Movie Maker Wave 4

Live Mail a Writer

Mnou hodně oblíbený Live Mail se také dočká Ribbonu – stejně jako Fotogalerie. Stejně tak i Writer.

zhangxiaolu_1718321215909544

zhangxiaolu_171920445129392

zhangxiaolu_1719531940618814

Témata

Všichni známe témata ve Windows 7. Sada fotek, která se automaticky střídá na pozadí, plus změna barevnosti okýnek a k tomu zvolené zvuky. Nově budeme moci témata z Windows 7 vidět i ve Windows Live.

Windows Live Headers

Podle některých by se měla tato témata svazovat nejenom s Live Messenger ale rovněž přímo s Windows. Pokud to tak bude, tak to považuji od Microsoftu za pěkný krok.

Windows Live Messenger

Schválně jsem si nechal oblíbeného messíka nakonec. Ten se dočká také několika novinek. Mezi ty, které jsou už delší dobu známy patří podpora tabů tedy záložek pro konverzace kdy v jednom okně máte na několika záložkách více konverzací najednou. Vhodná funkce, kterou messík už nadále nebude postrádat.

Mezi další funkce bude podpora napojení na WordPress, Twitter, Facebook, XBox Live, Netflix (to ocení asi jenom lidi na více na západě) apod. Co se za tím blíže skýtá vám asi nepovím, ale pravděpodobně budete moci nejnovější info odebírat přímo od kontaktu či je sledovat na dolní lištičce, kde se teď zobrazují novinky jen z Live sítě.

Další novinkou bude jakýsi friend-view, který bude zobrazovat spousty různých informací o kontaktu a bude plně využívat veškerého prostoru, který obrazovka či okno takových rozměrů nabízí.

Ještě dovětek k Family Safety

Novinka z Windows Vista později začleněna přímo do Windows Live – Family Safety. Ten bude nově možno nastavovat přímo přes webové rozhraní včetně nastavování k jakým programům bude moci dítě přistupovat (znamená spouštět) plus možnost nastavování spouštění her jen s určitými limity od ESRB. Pro rodiče s totalitními sklony ideální 🙂

Kdy se Windows Live 4 Wave dočkáme?

Tipuju buď už zítra a nebo při či těsně po připravovaném MIXu 2010…

Reklamy

4 Responses to Windows Live Wave 4

 1. Petr says:

  Hm, a mám o draft méně 🙂 Bravo Štěpáne.2010-01-19 je velice inteligentní třídění, zvláště pokud pracuji častěji s obyčejným průzkumníkem a nevyužívám hledání v EXIF či jiných popiskách galerií. A ačkoliv máme dnes již plně Unicode názvy souborů a tečku v nich samozřejmě můžeme použít, jsem rád, pro zachování konvence, že tečka odděluje přípony. Ovšem ano, uznávám, že Apple je v tomto trošku jinde. OT: Ve spolupráci s mým prastarým Olympusem je korektně nasype skutečně pouze do jednoho adresáře.PS: Já bych tipl až přesně o týden později. Ale necháme se překvapit, co s tihnou. 🙂

 2. Štěpán says:

  Díky za pozitivní ohlas.Co se ještě týče složek, určitě by to šlo řešit lépe. Mě by stačily místo pomlček tečky – ostatně jak už jsem psal nahoře. Nicméně nevadilo by mi, kdyby se takhle naimportovaly ty fotky – tedy do složek s pomlčkami a pak by se ve fotogalerii pracovalo ve virtuálních albech. Zkrátka by to pracovalo stejně jako WMP s hudbou a filmy – nic víc.

 3. Anthony says:

  K těm pomlčkám – to je americká zhůvěřilost užívat pomlčky v datu. A amíci stále ještě nějak moc neuznávají, že existuje svět i mimo ně. Ještě že jsou aspoň ochotni řadit rok-měsíc-den namísto té anglofoní zhůvěrilosti měsíc-den-rok či rok-den-měsíc…

 4. Matěj says:

  Sláva, sláva, sláva! Moc se na Wave 4 těším a očividně je na co! Je toho mnohem víc, než jsem čekal. To je jednoznačně dobře!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: