Windows 8–zatím skutečně šťavnaté

Možná jste zaregistrovali v posledních dnech několik uniklých informací o připravovaných Windows 8. Prolétly internet bleskově a ačkoliv jsou to vlastně jen nápady na papíře sepsané ve spolupráci OEM výrobců a Microsoftu, zní tak zajímavě, že nenechají v klidu žádné fanouška Windows. Neboť to, co by si pro nás Microsoft připravil by vše změnilo. Asi navždy, od záklau a k lepšímu a vypadá to zatím skutečně šťavnatě.

 • Tou největší novinkou by eventuelně mohl být nový Marketplace. Obdoba AppStore na iPhone či Marketplace na Windows Mobile. V současnosti to lze tak trošku přirovnat k repozitářům na Ubuntu, ale zde se setkáváme s trošku odlišným přístupem zejména vůči OEM. Základní krevní linii mají tvořit placené a volně stažitelné aplikace. Přičemž by bylo elegantně vyřešeno také problematické předinstalovávání některých aplikací na nově zakoupené počítače přímo od výrobců. Znáte tu hroudu balastu, kterou je například Acer proslulý. Obyčejně rychlá Windows 7 pod náporem tak velké zátěže špatně napsaných asijských programů křičí o pomoc. Tomu by mohl být konec právě díky novému Marketplace. Vše se má tak, že by jste si koupili nový počítač a ten by vám automaticky doporučil stáhnout nějaké dodatečné aplikace, které byste měli “koupené” od výrobce vašeho železa (včetně výběru prohlížeče, přehrávače medií apod. takže zde lze vidět snahu i vůči EK). Nezní to skvěle? Přičemž by probíhala kompletní instalace právě přes Marketplace. Samozřejmostí je login pomocí Windows Live ID resp. nově nazývaného Windows Live Messenger Connect. A když k tomu přidáte ještě možnost automatické aktualizace nainstalovaných programů právě přes Marketplace, můžeme se s otravným balastem typu Google či Apple Update rozloučit. Z mého osobního hlediska je problém dnešního pirátství způsoben především nízkou možností digitální koupě se zachováním doživotní možnosti aktivací a používání aplikací jak je tomu třeba na mnou velmi oblíbeném Steamu. Program typu Marketplace by toto elegantně řešil a zabil několik much jednou ranou. Uživatel by si vedl vlastní Windows Live ID a tím měl jednodušší přechod na Windows Live kompletně, digitalní distribuce by se slušně mohla postavit problému softwarového pirátství, zmizeli by otravné aplikace předinstalované výrobcem počítače, zbavili bychom se otravných aktualizačních programů od jednotlivých výrobců software, které se spouští hned po startu počítače a nakonec by byl software identifikován právě s jedním účtem. Tudíž žádné CD klíče na netu a tím blokace i nebožáka, kterému ho někdo ukradl ale hezky identifikace jedna licence, jeden Windows Live účet a nakonec to nejlepší – maximální omezení vůči virům – minimální šance, že se vir bude šířit skrze software na Windows Marketplace. S největší pravděpodobností by však Marketplace nebyl jedinou cestou jak aplikace nainstalovat. Kdo by jej nechtěl používat, nemusel by…
 • Mezi další novinky můžeme řadit i identifikaci uživatelů na základě webové kamery a tím zajistit jejich autologin do systému. Ano – toto tu funguje i dnes a nutno uznat, že ne moc dobře. Záleží na světelných podmínkách apod. Pokud ale toto bude nativně podporovat systém, bude to jistě dosahovat mnohem vyšších kvalit než narychlo splácaný program od výrobců notebooku na druhou stranu by bylo velmi složité něco takového implementovat s ohledem na to, že by to muselo podporovat širokou škálu všech možných webkamer.
 • Nativní 3D efekty – nebylo by na tom nic tak prazvláštního pokud by nové Windows měli užvatelské prostředí více 3D než je přehazování okýnek za pomoci Win+Tab. Nečekám však nic ve stylu hořících oken ani všude možně letacích parádiček. Spíše decentní prostrové prostředí maximálně zaměřené na použitelnost a rychlost a produktivitu.
 • Mezi jedny z novinek u Windows 7 je nová obrazovka Zařízení a tiskárny. Uživatel tu může bezproblémově vidět všechna přídavná zařízení a jejich ucelené obrazovky se všemi speciálními funkcemi. Zatím to však vypadá, že to co je ve Windows 7 je jen jakýsi první krok. Microsoft to táhne ještě dále. Diskutuje se o naprostém zákazu pro výrobce vytvářet jakýkoliv dodatečný software pro svá zařízení. Místo toho má být všechno soustředěno právě na tyto obrazovky přímo podporované ve Windows přičemž samotní výrobci zařízení by používali ucelené API a mohli dodatečně přídávat vlastní speciální funkce. Jistě víte co to znamená. Maximální zjednodušení pro normálního uživatele, který nebude nucen instalovan nějaký šílený software s vlastním skinem jen aby naplno využil výhod nového foťáku. A především standardizaci. Každý software vypadá jinak a to i ty od stejných výrobců. Naopak nativně podporovaná obrazovka zařízení ve Windows 7 a 8 by vše řádně ujednotila a udělala celý systém všech featur nových zařízení mnohem stravitelnější pro koncového zákazníka.

Toto jsou ty nejzajímavější body, co jsem našel. Zní to zajímavě ne?
Díky Michalovi Váchovi za skvělý pokec a doplnění informací k tomuto tématu.

Reklamy

5 Responses to Windows 8–zatím skutečně šťavnaté

 1. Michal says:

  Myslím, že facial recognition nebude nikdy fungovat na takové úrovni, aby to mohlo nahradit heslo, ale jako výběr uživatelského jména super, případně i jako to přihlášení u nějakých společných počítačů v domácnostech to může fungovat dobře. Případně u scénářů, kde případná "chyba" v rozpoznání člověka nebude narušovat soukromí. Napadá mě třeba Media Center, který by podle uživatele sedícího před počítačem mu nabídl jeho oblíbené seriály / oblíbenou hudbu.

 2. Štěpán says:

  Zajimavá myšlenka. 🙂 Vlastně když by to eventuelně Microsoft naprogramoval tak proč to nenabídnout k dispozici i vývojářům software třetích stran.

 3. Filip says:

  žádná novinka to neni, na notebooku od Lenova jsem měl nainstalovaný rozpoznávání xichtu při přihlášení Lenovo VeriFace a fungovalo to vcelku dobře

 4. Štěpán says:

  Nikdo neříká že to je obecná novinka, ale že je to novinka systému. Čti pořádně nebo to raději nečti vůbec.

 5. Filip says:

  No, cákat z toho, že to bude v systému, vážně nebudu

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: