Umí dnes někdo používat Word?

Ve škole se mi stala poměrně zajímavá věc. Jelikož naše střední je z řetězce soukromých středních škol “tak nějak více zaměřených na IT” tak není výjimkou, že nám profesoři posílají zadání, poznámky a vůbec nějaké ucelené informace ve Wordu. Bohužel naše počítačové zázemí nemá jednotnou logiku a tak tady na škole používá každý kde co. OpenOffice naštěstí nikdo – to se dá brát jako plus, ale mezi verzemi Office jsou tu hrozné rozdíly. Office 2003 stále používá asi 30% všech profesorů školy. Na to doplácí zejména studenti s kancelářskou verzí 2007 s podporou skvělého otevřeného formátu OpenXML. Nakonec tu pár studentíků používá Office 2010.

Jistě jste s předchozího odstavce správně pochopili, že největší skřípání způsobuje tradičně Office 2003 – největší chybou přitom je, že vlastníci onoho balíku nemají nainstalovaný volně dostupný Compatibility pack, který by otevření nových formátů zajišťoval i ve starším prostředí.

Není to samozřejmě jediný problém. Ten zcela zásadním vidím ve způsobu používání. Tradiční nadávání na Ribbon, který osobně považuji za jeden z nejlepších nápadů se kterým Microsoft za posledních pár let přišel, necháme stranou. Největší rezervy sleduji ve způsobu používání.

Profesorka na Dějepis nám poslala dokument, kde byly navrhnuty okruhy k maturitě na které budou kladeny otázky. Jde o klasický číslovaný seznam poslaný ve formátu .doc tedy nikoli nejnovější .docx, což má na svědomí právě Office 2003 – budiž. Byl jsem ale vzápětí svědkem události, kterou bych raději nezažil. Vše stylizuji do bodů

  1. Číslovaný seznam, který nám byl poslán, je dělán zcela manuálně! To znamená, že paní profesorka napsala číslo a začala psát text. Dvakrát stiskla Enter a napsala další číslo a zase pokračovala a tak dále a tak dále. Na tyto věci se používá samozřejmě příslušné tlačítko, který text naformátuje a zarovná, aby nezasahoval mezi čísla.
  2. Vznikl problém s takovýmto “manuálním” číslováním a sice, že se paní profesorce podařilo jedno číslo zapomenout. Seznam tedy vypadal takto {1, 2, 3, 5, 6…27} – jinými slovy chyběla čtyřka.
  3. Tento problém byl řešen globálně tak, že paní profesorka dala úkol ať si to správně přečíslujeme. Nastalo něco naprosto neskutečného. Všichni okolo mě začali seznam přepisovat číslíčko po číslíčku hezky po staru a poctivě.

Co jsem udělal já? Vzal jsem vybrané body a klepl na tlačítko Číslování. Word poznal špatný zápis, vymazal stará čísla a dodal čísla správná a zarovnal text. Ve dvou klepnutích myší (Doslova ano! Ve dvou!) jsem měl za 10 vteřin hotové to, co ostatní dělali 5 minut. Připadal jsem si doslova jak pánbůh ale pak mi došlo, že tohle je právě ten problém, že lidé neumí používat Word. A co více a co je ještě více zarážející se tohle stalo lidem, kterým je 20 a kteří by měli Wordu rozumět a hle…. nerozumí. Neumí ho používat! Skoro brečím když vidím jak ten Word používá nastupující generace.

A to vůbec nemluvím o tom, že neumí používat ve Wordu 2007 – 2010 Ribbon na Nadpis, odstavce apod. a text místo toho normálně manuálně formátují. Nastavují tučnost, velikost a zarovnávají text doprostřed kupou mezer. NE! Ne prosím jen to ne!

Reklamy

One Response to Umí dnes někdo používat Word?

  1. To je strašný!! says:

    To snad nemyslí vážně ne? I u nás na gymplu by měl být víc než 1 rok výpočetky 😦 a s jinými Office než 2003

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: